Kategorier

Blaser R8 Ultimate Leather AC
Köp & prenumerera
För automatisk leverans av den här produkten välj intervall nedan och tryck på "KÖP"-knappen. Du får varan levererad omgående och sedan samma datum varje period tills du väljer att avsluta prenumerationen. Läs mer om prenumerationer.

- Beskrivning
- Specifikationer
- Personlig rådgivning
Tumhålskolv med exklusiva läderdetaljer
Blaser R8 Ultimate Leather AC förenar klassisk jaktkänsla med modern funktionalitet. Kolven är tillverkad i slitstarkt syntetmaterial och förädlad med läderinlägg för ett elegant och greppvänligt uttryck. Den tvådelade konstruktionen ger ett öppet intryck där lådan är fullt synlig – samma uttryck som på modeller med träkolv.
Grundformen är hämtad från succémodellen R8 Success och erbjuder en naturlig, avslappnad handposition som förbättrar precisionen vid skott. Ultimate levereras med gummibakkappa, men kan uppgraderas med justerbar eller extra dämpad bakkappa. Blasers justerbara kolvkam ingår som standard och gör det enkelt att optimera anläggningen efter dina behov.
Med kallhamrad pipa, fintrycke på 650 g och det säkra spännsystemet är Blaser R8 Ultimate Leather ett kulgevär för jägaren som kräver både stil, säkerhet och skjutegenskaper i toppklass.
Blaser R8 Ultimate Leather AC kan dessutom skräddarsys efter dina personliga önskemål – exempelvis med uppgraderingar av pipa eller slutstycksknopp.
Se våra tillgängliga tillägg för att designa ditt unika vapen.
Tillbehör (säljs separat):
Så här konfigurerar du din Blaser
Kikarsiktet på bilden ingår ej.
Pris gäller komplett vapen med kolv, pipa och slutstycke.
Att välja rätt vapen är en viktig investering, oavsett om det gäller jakt eller skytte. Vi erbjuder personlig rådgivning för att hjälpa dig hitta det bästa alternativet utifrån erfarenhet, ändamål och behov. Vi guidar dig genom vapentyper, kalibrar och tillbehör, samt ger råd om lagkrav och licensansökan.
Dessutom har vi en erfaren vapensmed på plats som kan hjälpa till med justering, service, montering och anpassningar av ditt vapen. Oavsett om du är nybörjare eller erfaren skytt, ser vi till att du får en trygg och genomtänkt köpupplevelse.
Telefon: 060 - 124 000
E-post: Skicka e-post
Kontakta oss – vi hjälper dig att hitta det perfekta vapnet och ser till att det är anpassat efter dina behov och ditt skytte.
Blaser R8 Ultimate Leather AC
- Utförande: Höger (kan ej fås i vänsterutförande)
- Kolv: Svart/brun syntet med läderinlägg (kan uppgraderas via tillägg)
- Kolvlängd (LOP): 370 mm (kan fås i längre modell via tillägg)
- Kindstöd: Blaser Ultimate Adjustable Comb (justerbar kolvkam ingår)
- Bakkappa: Gummi 20 mm (kan uppgraderas till justerbar eller extra dämpad)
- Trycke: Standard svart (uppgraderbart)
- Slutstycksknopp: Standard svart (uppgraderbart)
- Slutstyckshuvud: Standard svart (uppgraderbart)
- Pipa: Standard 58 cm, 17 mm diameter, utan riktmedel (flertalet uppgraderingar finns)