Populärt just nu
Kategorier
Övrigt
MINOX RS-4 2,5-10x42 Belyst
Skickas från oss idag
Köp & prenumerera
För automatisk leverans av den här produkten välj intervall nedan och tryck på "KÖP"-knappen. Du får varan levererad omgående och sedan samma datum varje period tills du väljer att avsluta prenumerationen. Läs mer om prenumerationer.
- Beskrivning
Minox RS-4 2.5-10x42 är ett högkvalitativt kikarsikte som är utformat för att möta de krav som ställs vid jakt och sportskytte. Med en mångsidig förstoring från 2,5 till 10 gånger och en objektivdiameter på 42 mm erbjuder detta sikte en imponerande balans mellan ljusstyrka och upplösning.
Det justerbara förstoringsintervallet gör det möjligt för skytten att anpassa synfältet för olika situationer, från korta till lite längre håll. Oavsett om det är för jakt i skogsmark eller precisionsskytte på lite längre avstånd, ger Minox RS-4 2.5-10x42 en klar och skarp bild med hög kontrast och detaljrikedom.
Med ett robust och vattentätt konstruerat chassi kan detta kikarsikte hantera de tuffaste förhållandena i fältet, samtidigt som det är utrustat med en anti-imma behandling för att säkerställa klar sikt även under fuktiga förhållanden. Dess kompakta design och lätta vikt gör det också enkelt att hantera och montera på olika vapen.
Minox RS-4 2.5-10x42 är också utrustat med ett upplyst riktmedel med fiberoptikteknik, vilket ger en tydlig och kontrastrik synbild även i svagt ljus. Med sina mångsidiga funktioner och höga prestanda är detta kikarsikte ett utmärkt val för jägare och skyttar som kräver tillförlitlighet och precision i alla förhållanden.
Specifikationer:
- Förstoring 2.5 - 10
- Linsdiameter (mm) 42
- Diameter på pupillutgång (mm) 10.0 - 4.2
- Synfält i meter vid 100 meter 16.0 - 4.0
- Avstånd till pupillutgång (mm) 90
- Diopterjustering -3 / +2
- Höj- och sidoförställning (per klick) 1 cm / 100 m
- Justeringmån (höjd / sida) ±200 cm / 100 m
- Parallaxjustering 10 m upp till ∞
- Upplyst riktmedel Ja, fiberoptik
- Fokuseringsplan 2
- Strömförsörjning för upplyst riktmedel CR 2032
- Kvävgasfyllning Ja
- Anti-imma och vattentät Ja, 4 m under 30 minuter
- Tubdiameter Ø (mm) 30
- Längd (mm) 295
- Vikt (g) 635
- Fakta om produkten
- Prishistorik